Leder av europeisk fagbevegelse til Unio-kongressen

ETUCs generalsekretær Esther Lynch kommer til Unio-kongressen 2024. Lynch skal holde en tale til kongressen med tittel Together for a Fair Deal for Workers.

Som leder av europeisk fagbevegelse, generalsekretær i European Trade Union Confederation (ETUC), spiller hun en nøkkelrolle i å forme politikk og strategier som påvirker millioner av arbeidstakere. Hun har gjennom sin karriere markert seg som en fremtredende forkjemper for arbeidstakeres rettigheter i Europa.

ETUC

ETUC representerer 45 millioner medlemmer fra 90 nasjonale fagforeninger i 38 europeiske land. Unio er sammen med LO og YS medlem av ETUC.

Bakgrunn og karriere

Esther Lynch kommer opprinnelig fra Irland, hvor hun tidlig viste et sterkt engasjement for sosial rettferdighet og arbeidsforhold. Hun har en lang og mangfoldig karriere innen fagbevegelsen, inkludert flere år i Irish Congress of Trade Unions (ICTU). Hennes arbeid der la grunnlaget for hennes videre engasjement på europeisk nivå.

Lynch ble valgt til generalsekretær i 2022 og har siden ledet organisasjonen med en visjon om solidaritet, rettferdighet og like rettigheter for alle arbeidstakere. Hennes lederskap har vært preget av innsats for å bekjempe ulikhet, forbedre arbeidsvilkår og styrke fagforeningenes innflytelse i politiske beslutningsprosesser.

Viktige saker 

Under Lynchs ledelse har ETUC fokusert på flere viktige saker som bl.a. partssamarbeid og medbestemmelse i europeisk arbeidsliv, inkludert arbeidstakerrettigheter i den digitale økonomien. likestilling og mangfold og rettferdig omstilling i klimapolitikken.

Her kan du lese mer om Unio-kongressen 2024