Revidert nasjonalbudsjett: Sysselsettingen vokser

Regjeringen la frem en del økonomiske nøkkeltall i forkant av revidert nasjonalbudsjett (RNB) som kommer midt på dagen tirsdag. Kommuneproposisjonen legges også frem i ettermiddag.

Det legges opp til nøytral bruk av oljepenger. Bruken av fondsmidler i det reviderte budsjettet anslås til 579 milliarder kroner i 2026. Det er 4,9 milliarder kroner mindre enn i vedtatt budsjett.

Regjeringen legger i revidert budsjett opp til å øke oljepengebruken med 53 mrd. kroner fra 2025. Det er litt mindre enn de la opp til i vedtatt (saldert) budsjett. Budsjettimpulsen, som måler endringen i bruken av fondsmidler fra ett år til det neste som andel av trend-BNP for fastlandsøkonomien og er et enkelt mål på budsjettets virkning, øker likevel fra 0,6 i 2025 til 0,9 prosentpoeng. Dette begrunnes med at budsjettbalansen for 2026 ble bedre enn anslått i høst. Virkningen av budsjettopplegget betegnes som nøytralt av regjeringen.

Utviklingen i norsk økonomi

Når det gjelder realøkonomien, anslås veksten i BNP Fastlands-Norge å øke med 1,7 prosent fra 2025 til 2026. Dette er litt svakere enn året før. Sysselsettingen vokser også på linje med fjoråret, med 0,6 prosent. Dette gir en ledighet på 2,1 prosent, som også er nivået i 2025. Til sist er konsumprisprisveksten anslått å øke med 3,5 prosent i 2025. Det er en del høyere enn året før, og hele 1,3 prosentpoeng høyere enn i budsjettet vedtatt før jul. Økningen skyldes økte energipriser, blant annet som følge av krigen i Midtøsten.

Noen økonomiske hovedstørrelser i Revidert nasjonalbudsjett 20261

 

  Revidert budsjettVedtatt (saldert) budsjett
 202520262026
Norsk økonomi 
BNP Fastlands-Norge1,81,7
Sysselsetting, personer0,70,6
Arbeidsledighetsrate, registrert (nivå)2,12,1
Prisvekst (KPI)3,13,5
KPI-JAE3,13,2
  
Uttak fra SPU, prosent22,62,82,7
Strukturelt oljekorrigert budsjettunderskudd, mrd. 2026-kroner531,0584,0579,0
Endring i strukturelt, oljekorrigert budsjettunderskudd som andel av trend-BNP for Fastlands-Norge31,80,60,9
1 Anslag for 2026. Prosentvis endring fra året før der ikke annet er angitt.
2 Strukturelt, oljekorrigert underskudd i prosent av kapitalen i Statens pensjonsfond utland (SPU) ved inngangen til året.
3 Endring fra året før i prosentenheter.

 

Les også at anslaget på reallønna i år er halvert