Trenger reformer for å styrke beredskapen og for å bekjempe utenforskap

Det er veldig bra at regjeringen i trontalen varsler store reformer innen kommunesektoren, helsesektoren, politiet og at det er satt ned et utvalg for fremtidens felleskole. Det trengs for å sikre en bedre samfunnsberedskap og demokratisk beredskap. Og det trengs for å bekjempe og forebygge utenforskap, mener hovedorganisasjonen Unio.

5 store reformer

Regjeringen varslet i trontalen 5 store reformer, ifølge Aftenposten.

  • En skattekommisjon med mål om et mer effektivt skattesystem, flere i arbeid og forutsigbarhet for næringslivet.
  • En kommunekommisjon skal vurdere styring av kommunene, bedre bruk av personell og bedre tjenester.
  • Et helsereformutvalg skal utrede og foreslå nye modeller for organisering, styring og finansiering av helsetjenesten.
  • Et fellesskoleutvalg skal vurdere skolens rolle de neste 20 årene.
  • Et politirolleutvalg skal utrede fremtidens politi

– Felles for kommunesektoren, helsesektoren, politiet og skolen er at det er kritisk mangel på kvalifisert arbeidskraft, ikke minst i helsesektoren, sier Unio-leder Steffen Handal.

Det er også positivt at regjeringen har satt ned et politirolleutvalg, noe Politiets Fellesforbund har etterlyst.

Utenforskap og samfunnsberedskap

700 000 personer i yrkesaktiv alder sto utenfor arbeid og utdanning ved utgangen av 2024, viser tall fra Nav.

– Dersom vi skal inkludere flere i arbeidslivet og redusere utenforskapet i samfunnet , trengs det en sterk og kompetent offentlig sektor med kvalifisert arbeidskraft, sier Handal

– Det samme gjelder samfunnsberedskapen. En økt satsing på militær beredskap må følges av økt satsing på samfunnsberedskap, sier Handal.

Å jobbe med beredskap krever kunnskap, kompetanse, forskning, god utdanning på alle nivåer i utdanningssystemet og i det forebyggende og holdningsskapende arbeidet, mener Unio.

Her kan du lese hel trontalen