Ber Brenna innkalle til forhandlinger i morgen

Unio, Akademikerne og YS ber arbeids- og inkluderingsministeren innkalle til forhandlingsmøte om IA-avtalen i morgen.

Det er ingen grunn til å vente med å starte reelle forhandlinger, mener de.

Steffen Handal mener forhandlingene bør starte så raskt som mulig så ikke dagens posisjoner sementeres.

– Dette kan ikke fortsette. Jeg er åpen for å se på andre løsninger også, sier Unio-lederen.

Handal sier til Aftenposten at helheten i IA-avtalen må bevares.

– Vi må se tiltakene i IA-avtalen i sammenheng med sykelønnsordningen. Hvis de to tingene kobles fra hverandre er det svært uheldig. Jeg ser tendenser til at noen ønsker at sykelønnen skal løses av partipolitikerne og så skal tre trepartssamarbeidet ta seg av alt det andre. Det vil vi ikke godta, sier han til Aftenposten i dag.

– Å ta ut sykelønnen av avtalen er ikke en farbar vei. Vi trenger ro omkring sykelønnen i tiden vi skal jobbe med dette, sier Unio-lederen.

Unio ønsker å verne sykelønnen og mener at det best skjer som en del av trepartssamarbeidet.

 

Les også at Unio, Akademikerne og YS sendte brev til arbeidsministeren tirsdag morgen og ba om snarlig gjenopptakelse av IA-forhandlingene