– Regjeringen tviholder på reguleringsregimet for alderspensjonene. Årets trygderegulering gir derfor nok en gang reell nedgang i inntektene til pensjonistene, sier sjeføkonom Erik Orskaug i Unio.
Orskaug har ledet Unios delegasjon i trygdedrøftingene.

– Siden 2014 har dagens regulering gitt en gjennomsnittlig alderspensjon over 9000 kroner mindre enn om reguleringen hadde blitt gjennomført direkte med gjennomsnittet av pris- og lønnsveksten, slik Stortingets intensjon var da Pensjonsreformen ble vedtatt. Samlet beløper dette seg til 8,5 milliarder kroner som regjeringen har kunnet bruke på andre formål, som lettelser i formuesskatten og veibygging, sier sjeføkonomen.
Resultatet av årets regulering :
Grunnbeløpet øker med 1,50 prosent eller 1 493 kroner til 101 351 kroner fra 1. mai 2020.
Ny minstepensjon blir 204 690 kroner.
Grunnbeløpet vil ha en årsvekst fra 2019 til 2020 på 2 prosent, mens minstepensjonene vil øke med 2,75 prosent på årsbasis.
Dette er klart etter trygdeoppgjøret ble avsluttet i dag, 2. september 2020.
Nedgang på 0,2 prosent
Beregningene i tabell 2 viser forventet realinntektsutvikling for alderspensjonistene når forutsetningene for lønns- og prisvekst i 2020 settes lik anslagene i frontfagsramma på 1,7 prosent, og TBUs KPI-anslag fra august på 1,4 prosent på årsbasis.
Dette gir en nedgang i realinntekten for alderspensjonistene på 0,2 prosent.
Tabell 2: Nedgang i realinntekt for alderspensjonistene i 2020
Frontfaget/TBU | |
Forventet lønnsvekst 2020 | 1,7 pst. |
+ etterregulering for lavt anslått lønnsvekst i 2019 | 0,3 pst. |
– underregulering (0,75 pst) i forhold til lønnsvekst 2020 | -0,8 pst. |
– forventet prisvekst 2020 | -1,4 pst |
Forventet realinntektsøkning 2020 | -0,2 pst. |
Se Unio-notat om Trygdeoppgjøret 2020 her
Unio ønsker å endre måten pensjon reguleres på