Unio - Hovedorganisasjonen for universitets- og høyskoleutdannede
Hovedorganisasjonen for universitets- og høyskoleutdannede


 
 
 
 
Replikk
av:

Anders Folkestad
"Eit vedtak frå likestillingsnemnda har skapt rabalder. Når NHO og andre er så aggressive på dette, kjem det nok av at heile saka utfordrar ein årelang kultur og praksis der kvinnedominerte yrke blir lågare verdsett enn mannsdominerte. "
>> Les innlegget
 
 
 
 
blank blank
Streiken over
Arbeidsminister Hanne Bjurstrøm stanset sykepleierstreiken med tvungen lønnsnemnd fredag ettermiddag. – Det er både beklagelig og alvorlig at regjeringen så lett gir etter og bruker lovverket for å stoppe en lovlig streik, sier Unio-leder Anders Folkestad.

 – ILO har flere ganger kritisert norske myndigheter for urettmessig å ty til lønnsnemnd. Sykepleierstreiken var en lovlig og berettiget streik, og når regjeringen tyr til nemnd er det grunn til å spørre om streikeretten er reell, sier Folkestad.

Statsråden møtte partene i konflikten, Norsk Sykepleierforbund og NHO Service, fredag ettermiddag.
– Jeg ble i dag varslet av Statens helsetilsyn om at det har oppstått en situasjon der det er fare for liv og helse. Vi har derfor konkludert med å fremme forslag om tvungen lønnsnemnd, sa Bjurstrøm til NTB på fredag.

- Det er uhørt at regjeringen griper inn med tvungen lønnsnemnd i en lovlig streik som handler om å gi sykepleiere rettigheter på linje med det vi har i det øvrige private og i det offentlige, sier Lisbeth Normann, leder av Norsk Sykepleierforbund.

Konflikten mellom Norsk Sykepleierforbund og NHO Service har pågått siden 26. januar. Rundt 100 sykepleiere har vært ute i streik.

Les mer om saken på Norsk sykepleierforbunds nettsider:
NHO Service har brukt frykt gjennom hele streiken

 

Skrevet 6.2.2010

 


[Tilbake]

Hovedorganisasjonen for universitets- og høyskoleutdannede Stortingsgata 2, 0158 Oslo sentralbord: 22 70 88 50 faks: 22 70 88 60 e-post: post@unio.no